Przeciwwskazania do zabiegów laserowych

on

Zabiegi laserowe to jedne z najskuteczniejszych bezinwazyjnych metod stosowanych w medycynie estetycznej. Powszechnie uważane są za najbezpieczniejszą metodę do szybkiej poprawy wyglądu. Jednak czy wszyscy mogą ją stosować?

Najpierw się zbadaj

Przed poddaniem się zabiegowi laserowemu powinniśmy się przebadać. Z zabiegów laserowych wykluczą nas wszelkie infekcje wirusowe, bakteryjne, jak i grzybicze. Pamiętajmy również, że działanie laserów, zamiast pożądanych efektów może przynieść skutki uboczne w momencie, gdy będziemy przyjmować sterydy.

Z laseroterapii wykluczone są też wszystkie osoby z nowotworami. W ich przypadku stosowanie tej metody może spowodować zaostrzenie choroby. Laseroterapii nie powinny też stosować osoby, które są w grupie ryzyka nowotworów skóry.

Z tego typu zabiegów wykluczone są również kobiety w ciąży i osoby przyjmujące leki fotouczulające.

Kiedy najlepiej poddać się zabiegowi laserowemu?

Chcąc skorzystać z zabiegów laserowych pamiętajmy o tym, aby nasza skóra nie była podrażniona. Pamiętajmy też, że od razu po zabiegu musimy odpowiednio zadbać o miejsca, które poddane były zabiegowi. Należy stosować kremy o wysokim faktorze SPF 50 lub więcej, unikać przegrzewania skóry i kosmetyków na bazie kosmetyków. W związku z tym, że przed, jak i podczas terapii laserowej nie można zażywać kąpieli słonecznych, lato nie jest najlepszym momentem na poddanie się tej procedurze. Również mrozy, które podrażniają skórę powodują, że najlepszym okresem na kosmetyczne zabiegi laserowe jest wiosna i jesień.

Możliwe powikłania i skutki uboczne zabiegów laserowych

Należy podkreślić, że powikłania i skutki uboczne przy laseroterapii występują niezwykle rzadko. Jeżeli będziemy stosować się do wszystkich zleceń lekarza i podczas konsultacji poprzedzającej zabieg odpowiemy rzetelnie na wszystkie pytania, ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo znikome.

W trakcie samego zabiegu może pojawić się dyskomfort w postaci szczypania czy swędzenia. Zaraz po zabiegu skóra może stać się też bardziej wrażliwa i może wystąpić zaczerwienie i obrzęk, który ustąpi do kilku godzin.

Powikłania po terapii występują sporadycznie i są spowodowane głównie niedbale przeprowadzoną konsultacją lekarską lub zatajeniem informacji przez pacjenta. Do najgroźniejszych z nich możemy zaliczyć uszkodzenie ciągłości skóry, zmiany pigmentacyjne i bliznowaceniem. W niektórych przypadkach zabieg może uaktywnić opryszczkę.