Smog i odszkodowanie

W ostatnim czasie wiele pisze się o smogu, o jego złym wpływie dla naszego zdrowia, regularnie publikuje się newsy w portalach a propos niego. Prawdę mówiąc mamy jak z nim walczyć, mamy sposobność przykładowo: oskarżyć miasto za zabrudzony budynek, głównie jego uszkodzoną elewację. Co intrygujące, można również żądać oddania zapłaty klimatycznej, co uwierzytelnia darmowy doradca prawny.

Jednak w ważkiej sprawie którą jest nasze zdrowie, pozew do sądu będzie niemożliwy z porażająco zrozumiałej racji – bardzo trudno jest uzasadnić, iż skażone powietrze miało negatywny wpływ na stan zdrowia, że przyczyną pechowej dolegliwości jest smog. Każdą chorobę miały szansę spowodować inne powody, chociażby takie jak palenie fajek, zła dieta, zły tryb życia. Na skutek tego też takie apelacje nie docierają do sądów, od strony dowodowej jest to szczerze mówiąc niemożliwe. Rzecz tę może poprawić wyłącznie modyfikacja norm prawnych, a jak każdy rozumie prawo z problemem smogu do dzisiaj nie potrafi sobie poradzić.

Możemy jeszcze spróbować domagać się obrony dóbr prywatnych tego typu co ewentualność pobytu na zewnątrz oraz wykonywania treningów, regularny trening osób biegających regularnie jest uniemożliwiany przez obrzydliwą jakość powietrza. W tego typu przypadku dochodzenie całkiem sporej kwoty odszkodowania jest jak najbardziej możliwe.

Istnieje sposobność, że po pozytywnym zamknięciu sprawy przez sąd dotyczącej odszkodowania za smog zacznie się cała lawina pozwów w tym gatunku.